Medicinální houby

Medicinální houby mohou významným způsobem příznivě ovlivňovat zdraví člověka, a to bez vedlejších nežádoucích účinků.


Zatímco čínští lékaři využívají léčebné účinky medicinálních hub již několik tisíciletí, západní civilizace je považovala trochu za outsidera.

Díky vysoké koncentraci polysacharidů (hlavně ß-(1,3)-D-glukanů) mohou medicinální houby podpořit lidský organismus v boji proti bakteriím, virům, kvasinkám, chlamydiím a mnoha dalším externím patogenům. Zvláštností medicinálních hub je, že imunitu dokáží nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je její odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u alergií či jiných autoimunitních onemocnění. Jedním z hlavních využití medicinálních hub je prevence a doplňková léčba onkologických onemocnění. Dále dokáží harmonizovat krevní tlak, snižovat hladinu cukru a cholesterolu, regulovat váhu. Pozitivní význam mají i z hlediska obsahu minerálů, stopových prvků a aminokyselin.

V naší lékárně naleznete produkty společnosti MycoMedica. Při výrobě používají speciální postupy extrakce horkou vodou, kdy se zvýší biologická dostupnost účinných látek a jejich vyšší koncentrace ve výsledném produktu. Extrakty obsahují 30% polysacharidů, tj. terapeuticky optimální množství (více polysacharidů je na úkor ostatních účinných látek, menší množství zase nezajistí dostatečnou účinnost). Veškeré suroviny podléhají kontrole v nezávislé německé laboratoři Agrolab, testovány jsou na více jak 500 druhů škodlivých látek.

Doporučené dávkování:

Obvykle se kombinují 2-3 druhy hub. U spíše preventivního dávkování se podává 1g/ den (všech hub dohromady), u lehčích onemocnění 2g/den (všech hub dohromady), u těžkých onemocnění (např. onkologické ) 3-5g/den (všech hub dohromady).

Kapsli lze vysypat a rozmíchat třeba v nápoji. Houby užíváme 5 dní v týdnu, 2 dny se dává pauza. Užívejte pokud možno na lačno (odstup od jídla min. 30 min.). V době akutní infekce je dobré houby vysadit (s vyjímkou BIOcellu ve vyšších dávkách). Léčba medicinálními houbami vyžaduje trpělivost, je třeba užívání v některých případech i několik měsíců.

U onkologických pacientů je možné a smysluplné užívání s chemoterapií, radioterapií či biologickou léčbou. Po ukončení konvenční léčby pokračovat v užívání ještě další 2-3 měsíce. U pacientů v remisi je doporučeno každý rok užívat po 3 měsících v dávkování 2g/den.