Košík je prázdný
×
Nový e-shop

Vážení přátelé, jelikož neustále zlepšujeme naše služby a servis pro naše zákazníky, připravili jsme pro vás zbrusu nový e-shop. Můžete se těšit na širokou nabídku produktů z našeho Centra přírodní medicíny.

Borelióza – jak na ni?

Krásné teplé počasí, dovolené, procházky v přírodě... a následné nemilé překvapení v podobě přisátého klíštěte. Není na místě hned panika a strach z nemocí, ale určitá obezřetnost a sledování místa přisátí je potřeba.

Nejčastější nemocí, kterou klíště přenáší, je lymská borelióza. Onemocnění způsobuje bakterie Borrelia (na našem území se nejčastěji setkáme s B. afzelii a B. gavinii). Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence. Pokud nechceme používat klasické „chemické“ prostředky, můžeme použít např. náramky s levandulovou silicí, přírodní repelenty s obsahem citridiolu, esenciální olej geranium aj. Vhodné je i užívání B-komplexu díky kterému potom  tolik hmyzu „nevoníme“.

Významnou roli hraje také včasné a dobře provedené odstranění klíštěte. Ideální doba vytažení klíštěte je do 12h, kdy je riziko přenosu infekce minimální. Přisáté klíště zásadně nemačkáme, jen je vyvikláme nejlépe pomocí háčku (prodává se v lékárnách a drogeriích) tak, aby klíště nevyvrhlo svůj obsah do rány. Po odstranění klíštěte ránu vyčistíme pomocí běžné desinfekce (např. jódové). Pro jistotu můžete u klíštěte vyzkoušet pomocí testovací sady, zda bylo infikované boreliemi. I tyto testovací sady lze zakoupit v našem centru.

Vlastní onemocnění lymskou boreliozou probíhá v několika stadiích:

  1. stadium: často se objeví v místě přisátí klíštěte červená skvrna (erythema migrans). Někdy může blednout od středu, jindy se může stěhovat či střídavě se objevovat a zase mizet. Můžou se také projevit celkové příznaky podobné chřipce, únava, bolest hlavy, svalů a zvětšení lymfatických uzlin.
  2. stadium: začíná mezi 2-12 týdnem po nákaze. Může se projevit jako neuroborelióza – bolesti hlavy, obrna lícního nervu, mravenčení či necitlivost končetin, zánět mozkových blan a mozku.
  3. stadium: začíná měsíce až roky po nákaze. K příznakům patří kožní projevy, neurologické problémy, zánět kloubů (hlavně velké klouby).

A co léčba? Jaká? A lze si pomoci dary přírody?

Po potvrzení, že opravdu jde o boreliózu, Vám lékař předepíše antibiotickou léčbu. Včasné nasazení antibiotik bývá důležité. Nezapomínejme na současné užívání probiotik. Chráníme tak nejen naše zažívání, ale pomáháme i naší imunitě. Jen je užíváme s minimálním odstupem 2hodin od podání ATB, aby jejich účinek nebyl rušen antibiotickou léčbou. I po vysazení antibiotik ještě několik dní v užívání probiotik pokračujeme.

A co přírodní léčba? Možností je hned několik.

Homeopatie

Obecně platí, že rada zkušeného homeopata je nezbytná. Z homeopatické lékárničky jako první pomyslíme na lék Ledum palustre. Užíváme několik dávek v průběhu několika dní. Velkou afinitu k léčbě následků a komplikací způsobených lymskou boreliózou mají i další léky z čeledi Ericacea (vřesovité) – Kalmia latifolia, Rhododendron, Gaultheria aj. Výběr vždy záleží na aktuálních symptomech a projevech nemoci. A zapomenout nesmíme ani na konstituční léčbu pod vedením homeopata.

Fytoterapie

Často užíváme bylinné tinktury. Výběr správné bylinky opět na základě příznaků a po poradě s odborníky. Například z gemmoterapie lze využít kůru sestávají se z vícero bylin (topol, bříza, černý rybíz, borovice, vinná réva, jalovec). Dále je to např, lapacho, bělotrn (neuropříznaky), česnek, olše, štětka soukenická.

Léčivé houby

Tady bych zmínila doporučení od společnosti Mycomedica, jejichž produkty si v našem centru získaly dobré ohlasy zákazníků. Doporučují užívat Coriolus (3x denně, na lačno, užívat pět dní, dva dny pauza a znovu). Kombinovat případně s Reishi nebo Cordycepsem (výrazná zimomřivost). V případě neuroproblémů použít Hericium. V případě problémů pohybového aparátu pak Reishi nebo Auriculariu.
Hlívu ústřičnou potom na celkové povzbuzení obranyschopnosti organismu.

Tkáňové (Schüsslerovy) soli

Kalium phosphoricum  - působí jako životabudič v případě únavy a vyčerpání. Také v případě neuroporuch je účinek této soli velmi příznivý. Rovněž posiluje odolnost buněčné stěny proti působení boreliových toxinů.
Silicea – jako „biochemický čistič“ nám pomůže, pokud v ráně zůstala část klíštěte. Nedoporučuje se užívání  Silicei v případě implantátů.

Možností se nám nabízí celá řada. Ale co je nejpodstatnější je naše odolnost nejen tělesná, ale hlavně psychická. Pokud se cítíme po stránce psychické v rovnováze, tělo je i po stránce fyzické mnohem více v kondici. Tak žádný strach...užívejme přírody a slunečných dnů bez zbytečných obav. Krásné léto všem :-) !!!

Autor: Mgr. Daniela Rovenská

Vloženo Od